İSTANBUL’UN ULUSLARARASI SANAT FUARI
Geçen yılın en önemli sanat olaylarından biri sayılan Art International, 26-28 Eylül tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Bu yılikinci kez düzenlenecek fuar, Amerika’dan Çin’e, Suudi Arabistan’dan Finlandiya’ya, 24 ülkeden 80 lider galeriyi İstanbul’da bir araya getirecek. Sanat severleri güncel sanat dünyasının seçkin eserleriyle buluşturacak olan Art International, konuşma programından enstelasyonlara, performanslardan video sanatına, doludolu artistik programıyla da gözdolduracak. Türkiye’nin en prestijli uluslararası çağdaş sanat fuarı Art International, yerli ve yabancı ziyaretçilere İstanbul’un canlı çağdaş sanat ortamının yanısıra zengin kültürel mirasını keşfetme imkanı da sunacak.

Duvarların Dili Graffiti / Sokak Sanatı 13 Ağustos - 05 Ekim 2014
Pera Müzesi yaz aylarını, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek bir sergiye, son yılların sanat gündemindeki en popüler konulardan biri olan "Graffiti ve Sokak Sanatı"na ayırıyor. Amerika ve Avrupa’da daha önce yalnızca bir kaç örneği düzenlenen sergi, "graffiti"yi “sokaktan müzeye” taşıyarak en ilginç örneklerini sunmanın yanı sıra bir tartışma platformu oluşturuyor. Roxane Ayral küratörlüğünde gerçekleşen, Amerika, Almanya, Fransa, Japonya gibi ülkelerin yanısıra Türkiye'den de olmak üzere 20'den fazla sanatçının konuk olduğu sergide, kültürün öne çıkan isimlerinden Futura, Carlos Mare, Cope 2, Turbo, Wyne, JonOne, Tilt, Mist, Psyckoze, Craig Costello (aka KR), Herakut, Logan Hicks, C215, Suiko, Evol, Gaia, Tabone, Funk ve No More Lies gibi farklı jenerasyonlardan ve disiplinlerden isimlerin Pera Müzesi'nde boyayacağı duvarların yanısıra Martha Cooper, Henry Chalfantve Hugh Holland gibi fotoğrafçıların arşivlerinden ölümsüzleşmiş kareler yer alıyor.

Türkiye’de Görsel Sanatlar ve Müzik / 27 Haziran - 27 Kasım 2014
İstanbul Modern’in kuruluşunun 10.yılı kapsamında hazırlanan ‘‘Çok Sesli’’, Türkiye’de görsel ve işitsel sanatlar arasındaki etkileşimlere işaret etmeyi ve bu alandaki güncel üretimlerden bir seçki sunmayı hedefliyor.
Görsel sanatların ses ve müzik ile geçmişten günümüze kurduğu yakın bağı araştıran “Çok Sesli”, sanatçıların kişisel ve toplumsal süreçlerde müziğe duydukları özeliği yansıtıyor. Görsel ve işitsel olanı bir arada düşünen sanatçıların son dönem çalışmalarını sunan sergideki resim, heykel, video ve yerleştirmeler; ses ve müziği bir tema, kavramya da sorunsal olarak görselleştiriyor ve ya farklı müzik ve ses biçimlerini bir metaforya da ifade aracı olarak kullanıyor. Sergi, ses ve müziğin kültürel ve sosyopolitik bir aktarım olarak Türkiye’deki yerini ve çeşitli müzik akımlarının görsel sanat pratiklerindeki etkilerini anlamak için de bir kaynak niteliğinde.
Sergi salonunun girişinde yer alan ‘‘Repertuar’’ ise, Türkiye’de müzik ve görsel sanatların kesişme noktalarına ve geçmiş dönemlerdeki işbirliklerine dair bir araştırma alanı. Aynı zamanda, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminden 1980’li yıllara Türkiye’nin sosyokültürel tarihini görsel sanatlar ve müzik alanındaki yansımalarıyla inceleme yolunda bir girişim.
Sergi kataloğunda yapıtlara dair açıklayıcı metin ve fotoğrafların yanı sıra ses, müzik ve imge politikalarını ele alan makaleler ve “Repertuar” araştırmasına ayrılan özel bir bölüm bulunuyor.

CONTEMPORARY İSTANBUL
13-16 Kasım tarihlerinde 9.kez gerçekleşecek olan Contemporary İstanbul, Art İstanbul Sanat Haftası (10-16 Kasım) ile beraber İstanbul’u geniş bir sanat izleyicisi kitlesinin odak noktası yapacak. 
Çevre ülkelere de ev sahipliği yaparak İstanbul’u merkez haline getirmeyi amaçlayan CI, "Yeni Ufuklar” bölümünde Çin’den galerilere, sanatçılara yer veriyor. 
Contemporary İstanbul’un 2013 yılındaki en büyük yeniliği olan ve geçen seneki başarısının ardından Plug-in İstanbul Yeni Medya Bölümü ‘nde bu yıl video, yeni medya ve genel anlamda dijital sanatın bütün tarzları; ses ve ışık enstalasyonları, etkileşimli ve jeneratif sanat işleri, iç mekan mapping projeleri, robotik tasarımlar ikinci kez 1.000 m2’lik bir alanda sanatseverlerle buluşturacak.

CI Dialogues konferans programı 2014 yılında da güncel sanatın uluslararası fikir liderlerini konferanslar ile bir araya getirecek. Bu yıl ikincisi gerçekleşecek Plug-in İstanbul Yeni Medya Bölümü ve "New Horizons – Yeni Ufuklar” kapsamında konuk ülke olan Çin’den ve dünyadan koleksiyonerlerin, sanatçıların, küratörlerin katılacağı CI Dialogues konferans serisi fuar alanında gerçekleşecek.